Zaznacz stronę
Wybór parapetów – granitowe czy marmurowe?

Parapety to bardzo ważny element wykończeniowy wielu wnętrz. Wbrew pozorom parapety są bardzo widoczne we wszystkich pomieszczeniach. Dlatego też należy z uwagą je wybierać, aby pasowały do charakteru całego wnętrza. Na szczególną uwagę zasługują parapety granitowe oraz marmurowe. Które będą dla nas lepszym rozwiązaniem? Zanim podejmiemy decyzję, warto poznać ich cechy charakterystyczne.

Parapety granitowe

Parapety to miejsca w naszych domach, które narażone są na szczególnie intensywne użytkowanie. Stawiamy na nich rośliny, ozdoby, a nawet służą nam, jako dodatkowe miejsce do siedzenia. Dlatego, jak mówią specjaliści z firmy Ośniecki Tomaszów Mazowiecki „Parapety powinny być trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Takim materiałem bez wątpienia jest granit”.

Kamień ten odznacza się niezwykłą twardością oraz odpornością na trudne zabrudzenia. Co więcej, parapety wykonane z granitu nie zmieniają koloru pod wpływem promieni słonecznych. Parapety granitowe nie wchłaniają wody oraz są odporne na zarysowania i wysoką temperaturę. Dlatego też granitowe parapety doskonale sprawdzą się w kuchni, ponieważ bez obaw będziemy mogli na nich położyć rozgrzane naczynia. Warto też mieć na uwadze, że parapety granitowe dostępne są w bardzo różnorodnej kolorystyce. Dzięki czemu możemy wybrać je nie tylko do kuchni, ale również salonu, czy sypialni. Dodatkowo wyjątkową cechą wizualną granitu jest to, że posiada on różnorodne i drobne wzory. Wszystko dlatego, że składa się on z kwarcu oraz skaleni tworząc niepowtarzalną teksturę.

Parapety marmurowe

 

Parapety marmurowe to również częsty wybór w naszych wnętrzach. Jednak różnią się one nieco od tych granitowych. Przede wszystkim marmur to materiał mniej trwały i odporny na zarysowania. Mimo to, marmur wykorzystywany do tworzenia parapetów nie będzie tak bardzo odbiegał od parapetów granitowych. Co więcej, marmur jest materiałem, który wykazuje większą plastyczność, co oznacza, że można wykorzystać go do stworzenia parapetów o bardziej różnorodnym kształcie. Parapety marmurowe również dostępne są w bogatej kolorystyce i sprawdzą się zarówno w pokojach, jak i w pomieszczeniach, takich jak kuchnia, czy łazienka. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że parapetom wykonanym z marmuru łatwo jest przywrócić blask i początkowy wygląd – wystarczy tylko je odpowiednio wypolerować. Jeśli chodzi o wygląd parapetów marmurowych to charakteryzują się one naturalnym wzorem w postaci niewielkich smug oraz żyłek, dlatego też nadają one wnętrzu nieco elegancji oraz wdzięku.