Zaznacz stronę
Schody z kamienia – czy warto się na nie zdecydować?

Schody pełnią rolę nie tylko użytkową, ale i ozdobną, dlatego warto zadbać, aby zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów. W ostatnich latach dużą popularność zyskują schody kamienne – są nie tylko efektowne wizualnie, ale także bardzo trwałe. Podpowiadamy, dlaczego warto zdecydować się na kamienne schody oraz jaki rodzaj kamienia najlepiej wybrać. Zapraszamy do lektury.

Zalety kamiennych schodów

Największą zaletą schodów wykonanych z kamienia jest ich bardzo dobra trwałość i odporność na uszkodzenia. Kamień to jeden z najtrwalszych materiałów wykorzystywanych w wystroju wnętrz. Projektanci cenią go również za bardzo wysokie walory estetyczne – kamienne schody prezentują się niezwykle efektownie i stanowią bardzo ciekawy element w aranżacji wnętrz, nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego, wyrazistego stylu. Kolejną ogromną zaletą tego typu schodów jest to, że bardzo łatwo można utrzymać je w czystości. Kamień nie pochłania wilgoci ani się łatwo nie brudzi, a do jego umycia wystarczy wilgotna ściereczka.

Kompleksowym wykonywaniem kamiennych schodów zajmuje się firma Ośniecki z Tomaszowa Mazowieckiego.

Czy marmur to dobry wybór?

Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj kamienia wybrać do wykonania schodów, to najczęściej polecany jest marmur. Jest to najbardziej klasyczne rozwiązanie. Jego faktura i kolorystyka zapewniają bardzo elegancki, luksusowy wygląd. Marmur należy do materiałów bardzo wytrzymałych, a do tego występuje w szerokiej gamie kolorystycznej. Marmurowe schody idealnie wpiszą się w klimat zarówno budynków urzędów, uczelni czy instytucji, jak i pomieszczeń w domowym zaciszu.

Do tego możesz zdecydować się na wykończenia w stylu nowoczesnym lub klasycznym. Wystarczy odpowiednio dopasować kształt stopni, żeby diametralnie odmienić charakter wnętrza.

Jakie wykończenie wybrać dla schodów kamiennych?

Decydując się na kamienne schody, trzeba również określić, jaką fakturę będą miały, a wybór jest dość spory. Kamienne stopnie mogą być wykończone na wiele sposobów. Bardzo popularne są schody polerowane. Nadają się praktycznie do każdego rodzaju wnętrz. Jednak decydując się na nie, warto zamontować specjalne paski antypoślizgowe, aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników. Kolejną możliwością są schody matowe. Mają one bardzo dobrze wygładzoną powierzchnię, a ceni się je głównie za antypoślizgowe właściwości. Możemy też zdecydować się na schody szczotkowane, które charakteryzują się nierówną fakturą. Są chropowate i podobnie jak schody matowe – antypoślizgowe. Ich zaletą jest oryginalny kolor i tekstura. Stopnie po szczotkowaniu nabierają wyrazistej, nasyconej barwy.