Zaznacz stronę
Parapety granitowe i marmurowe. Eleganckie elementy wykończeniowe

Wykańczając dom lub mieszkanie, prędzej czy później staniesz przed koniecznością podjęcia decyzji o wyborze odpowiednich elementów będących częścią aranżacji wnętrz. Bardzo ważną kwestią jest wybór parapetów wewnętrznych i zewnętrznych, które mogą wpłynąć na dopełnienie wystroju wnętrza, jak i architekturę całego domu. Jednymi z najchętniej wybieranych są parapety granitowe i marmurowe. Czym się charakteryzują?

Parapety wykonane z granitu – co je wyróżnia?

Parapety granitowe uważane są za jedne z najbardziej eleganckich. Co więcej, jest to rozwiązanie bardzo trwałe, odpowiednie na lata. Granit jest materiałem niezwykle odpornym – nawet na zmieniające się warunki atmosferyczne. Dzięki tej właściwości może być z powodzeniem wykorzystany do tworzenia parapetów zewnętrznych. Wytrzymałość jest bardzo ważna również w kontekście uszkodzeń mechanicznych. Na parapetach granitowych można bez problemu ustawiać donice z kwiatami bez obawy o jakiekolwiek zarysowania czy wyszczerbienia. Ogromną zaletą parapetów granitowych jest także szeroki zakres kolorystyczny. Możliwy jest również wybór spośród różnych deseni. Najciekawsze parapety granitowe dostępne są w odcieniach różu i czerwieni. Prezentują się nietypowo, aczkolwiek bardzo elegancko. Wybór kolorystyki i wzoru powinien być jednak uzależniony od indywidualnych wymagań oraz preferencji.

Parapety marmurowe – dlaczego warto na nie postawić?

Parapety marmurowe jeszcze do niedawna uważane były za luksusowe wyposażenie wnętrza. Obecnie coraz częściej stosowane są w domowych aranżacjach. Kamienie naturalne zawsze prezentują się pięknie, dlatego można dopasować je niemal do każdego stylu. Ponadto producenci parapetów proponują klientom bardzo zróżnicowane produkty w szerokim zakresie kolorystycznym. Parapety marmurowe są podobnej trwałości jak parapety granitowe. Mogą być wykorzystywane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynku.

Które elementy wykończeniowe wybrać – granitowe czy marmurowe?

Wiele osób staje przed dylematem wyboru parapetów, zastanawiając się, który materiał będzie lepszym – granit czy marmur? Jak podkreśla specjalista z firmy Kominki Ośniecki z Tomaszowa Mazowieckiego: Pod względem właściwości oba te rozwiązania są do siebie bardzo zbliżone. Różnią się natomiast aspektami estetycznymi.

Granit kojarzony jest zdecydowanie bardziej z surowymi wnętrzami. Idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach typu loft czy stylizacjach minimalistycznych. Doskonale będzie współgrał zarówno z szarością, jak i bielą czy brązem. Marmur wpływa natomiast na ocieplenie wnętrza. Doskonale sprawdza się jako element wyposażenia wnętrza glamour. Niezwykle pięknie prezentują się marmurowe parapety w salonach, gdzie zastosowano jasne i złote dodatki.

Wybór odpowiedniego rozwiązania w kwestii parapetów zależy głównie od tego, czy mają one być praktyczne, czy też będą pełniły funkcję dekoracyjną. Im bardziej nietypowy wzór, tym wyższa cena produktu. Dostępność różnorodnych rozwiązań jest jednak obecnie tak duża, że nie ma problemu z dopasowaniem idealnego parapetu.