Zaznacz stronę
Schody z kamienia – jaki rodzaj kamienia wybrać?

Schody – zarówno te znajdujące się wewnątrz jak i na zewnątrz – powinny spełniać dwie, bardzo ważne funkcje: estetyczną i funkcjonalną. Z jednej strony bowiem określają one poczucie stylu właścicieli domu, z drugiej pozwalają na swobodne i bezpieczne przemieszczanie się miedzy poszczególnymi kondygnacjami budynku. W związku z tym wiele osób decyduje się na schody z kamienia. Przeczytaj, jakie są zalety rozwiązania i jaki rodzaj kamienia wybrać.

Schody z kamienia – zalety rozwiązania

Schody to inwestycja na długie lata. W związku z tym, pierwszym – i prawdopodobnie najważniejszym – argumentem, przemawiającym za tym, aby zdecydować się na schody z kamienia, jest ich wyjątkowa wytrzymałość. W przeciwieństwie do innych rodzajów materiału – w mniejszym lub większym stopniu – są odporne na wilgoć. Co więcej, nie pochłaniają one zanieczyszczeń, dzięki czemu dłużej zachowują estetyczny wygląd i nie wymagają tak częstego i dokładnego pielęgnowania jak tradycyjne schody z płytek. W związku z tym, bardzo często decydują się na nie osoby, które cenią sobie długotrwałe, komfortowe rozwiązania i stawiają na wyrazisty styl.

Schody wewnętrzne – jaki kamień będzie najlepszy?

Najczęściej wybieranym rodzajem kamienia, przeznaczonego na schody, znajdujące się we wnętrzach domu jest marmur. Nieco mniejszym uznaniem cieszy się granit, a na trawertyn stawiają nieliczni. Warto zaznaczyć, że tak częsty wybór marmuru nie jest przypadkowy, bowiem materiał ten nie tylko posiada doskonałe parametry wytrzymałościowe, ale także doskonale się prezentuje – wnętrza wyglądają na ciepłe i luksusowe. Do innych zalet można zaliczyć:

  • odporność na uszkodzenia – można po nich chodzić nawet w szpilkach,
  • długowieczność,
  • zawsze elegancki wygląd.

Warto jednak zaznaczyć, że bardzo istotny jest wybór firmy, świadczącej usługi kamieniarskie ,która zrealizuje nasze zlecenie. Zleceniobiorca powinien być rzetelny, posiadać wiedzę na temat układania schodów, a także mieć doświadczenie w branży – tak jak firma Ośniecki z Tomaszowa Mazowieckiego.

Schody na zewnątrz – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na schody zewnętrzne, warto mieć na uwadze fakt, że będą mieć one cały czas styczność z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi – takimi jak śnieg, deszcz czy mróz. W tym przypadku warto więc wybrać chropowaty materiał, który będzie stanowił naturalne zabezpieczenie antypoślizgowe – marmur jest śliski, zatem lepiej zdecydować się na granit lub – w tańszej wersji – na piaskowiec.